top of page

Umurbey Vineyards, 1993 yılında Trakya'da, Tekirdağ'a 12 km uzaklıkta bulunan Yazır bölgesinde Umur Arıner tarafından kurulmuştur.

Bölgenin tarihsel geçmişine baktığımızda, Traklar'ı görürüz. Milattan önce yaşamış olan Traklar, yaşadıkları bölgede iklim yapısı ve toprak nedeniyle tarım ile uğraşır, bağcılık yaparlar. Trakların şarap üretimi de arkeolojik bulgularda ortaya çıkar.

Umurbey Vineyards'ın üretildiği topraklarda milattan önceki yıllarda da şarap üretilmiş olması Umurbey'in şato tarzındaki üretim özelliği ile bütünleşir.

Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar tarafından işgal edilen bölgede yakın bir zamanda kazılar yapılmaya başlamış ve mozaiklere rastlanmıştır.

Trakya Bölgesi ve bu bölgede bulunan mozaiklerin hassas yapısı ve canlı renk tonlarının verdiği ilhamla Umurbey Vineyards’ın ifadesi ortaya çıkar.

Birçok parçanın bir araya gelmesiyle anlamlı bir bütün oluşturan mozikler gibi, Umurbey Şarapları da var olduğu mekânlarda, sofralarda tüm konukları keyifle bir araya getirir.

"İyi üzümden kötü şarap yapmak çok kolaydır ama kötü üzümden iyi şarap yapmak imkansızdır."

Bu deyiş butik (az ve kaliteli) şarapçılığın olmazsa olmaz kurallarının ilk maddesidir. Şarap yapılacak üzümün verim ile kalite oranının korunması, kullanılan tarım ilaçları ve zamanında ilaçlama, hasat zamanı çok önemlidir. Bütün bunların tek hedefi sağlıklı ve lezzetinin doruğunda ürün elde etmektir. Bu da ancak üreticinin kendi kontrolündeki bir bağda gerçekleştirilebilir.

Umurbey Vineyards, Türkiye'de üretiminin tamamını kendi üzümleriyle gerçekleştiren ilk üreticidir. Bağ ile üretim tesisi arasındaki mesafe, şarap yapımında çok önemlidir. Üzümün hasattan sonra en kısa sürede şaraphaneye ulaştırılması gerekir. Umurbey bağlarında bu mesafe ortalama 500 m kadardır. Bağların işletmenin çevresinde olması, şato tipi şarap üretimi yapılmasına olarak verir.

bottom of page